KUŘÁTKA

II.

Posíláme jarní pozdravy a také několik nápadů, jak si společně užít velikonoční svátky. Vaše paní ředitelka Lucka a paní učitelky Zuzka, Hanka a Marcel.

Pojďme na to!

https://decko.ceskatelevize.cz/velikonoce

Duben
Duben si rád zaskotačí,
hned se směje, hned zas mračí.
Co přináší za dary?
Pomlázku a maškary.

S Velikonocemi se pojí řada tradic, zkusme si je připomenout!

Květná neděle

V kostele se světívaly kočičky, které se pak přinášely domů, aby přivítaly jarní svátky. Po Květné neděli se v domě začínalo velkým úklidem, čistý dům symbolizoval i čistotu života a novou naději.

Úkol pro vás –  natrhejte si „kočičky“, případně je zkuste udělat podle našeho návodu:

Zkusit můžete i zlatý déšť.

Modré pondělí, Šedé úterý a Škaredá středa

Po Modrém pondělku a Šedém úterku, které patřily vymetání pavučin z celého domu, začíná velikonoční, nebo-li pašijový, velký svatý týden Škaredou nebo Sazometnou středou. Tento den se vymetají komíny a neměli bychom se prý ani mračit a škaredit, abychom se pak nemračili celý rok.

Úkol: pomozte maminkám s úklidem, třeba tím, že si uklidíte hračky ve skříni, poskládáte knihy, plyšáky…a vzpomeňte si na básničku, kterou jsme se učili ve třídě:

Já jsem malý pořádníček,
když je po hře, vždycky sám,
auto, koníčka i míček
na místo zas pěkně dám.
Čím dřív uklizeno všude,
čím dřív hračky v pořádku,
tím víc mámě času zbude,
na veselou pohádku.

Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek se jedla jenom zelená strava jako například špenát, zelí, kopřivy, aby byl člověk zdravý po celý rok. Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, pak prý odlétají do Říma a znovu zazní až na Bílou sobotu. Podle tradice, když zazní zvony naposledy, si máme zacinkat penězi, aby se nás držely celý rok. Někde se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustily myši a také hmyz.

Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Správný hospodář zase prý zaseje len a hrách. V tento den také nemáme nic půjčovat a s nikým se hádat a škorpit, aby se nám celý rok hádky vyhnuly a peníze se nás držely.

Úkol: zasaďte společně s rodiči semínka, třeba řeřichy nebo podobným způsobem zkuste hrášek, čočku…

Semena řeřichy naklíčíme velmi snadno: dáme je do misky s půdou nebo jen na talíř vyložený mokrou vatou. Semena vyséváme na povrch substrátu, který udržujeme stále dostatečně vlhký. Po vyklíčení (cca 3 týdny) můžeme sklízet mladé rostlinky se dvěma pravými lístky. Až do té doby nepotřebují žádné živiny, mají jich dostatečnou zásobu v semenech. Výsevy můžeme opakovat postupně každých 14 dní po celý rok. Výborně se pro toto pěstování hodí i plastové krabičky od cherry rajčátek nebo od kiwi, či paprik. Nemusíte je vyhazovat. Můžete do nich dát vatu nebo hlínu, zasít semínka řeřichy a přikrýt víčkem, než vyraší. Víčko je perforované, takže k semínkům jde bez problémů vzduch. Pak víčko odstraníte.

Krásně semínka vypadají i ve vyfouklých skořápkách.

Velký pátek

Velký pátek je den smutku, rozjímání a půstu, připomínala se smrt Ježíše Krista. Hlas zvonů nahrazovaly řehtačky a honíval se Jidáš – většinou ho představoval zrzavý chlapec. Také se prý otvírá země, aby vydala své poklady. Cestu k pokladu ukazuje světýlko nebo zlaté či kvetoucí kapradí. Vodníci se prohánějí na koních a otvírá se i bájná hora Blaník.

Úkol: zkuste si „papírovou cestu za pokladem“

https://i.pinimg.com/originals/52/64/02/5264023f6b7bad21a6cba759c2f86a37.jpg

Bílá sobota

Bílá sobota byla ve znamení dokončení úklidu, bílení a posledních příprav na Vzkříšení, na Hod boží velikonoční. Pekly se mazance a velikonoční beránci, chystala sváteční jídla. Pletly se pomlázky, vázaly březové metličky a zdobila vajíčka. Beránek – maminky, babičky pečou beránka jako symbol obnovy života. V dnešní době se říká, že si člověk na velikonoce má koupit něco nového na sebe, aby ho »nepokakal beránek«…

Tak snad na vás doma nezapomenou…a něco pěkného dostanete!

Úkol: zkuste si s maminkou upéci beránka, jidáše, mazanec…anebo jen malé zajíčky z vizovického těsta.

Vizovické těsto

Budete potřebovat půl kila hladké mouky, 2 deci vody a vejce na potření před pečením.

Mouku s vodou smísíte, prohnětete a vytvarujete bochánek. Ten necháte zhruba hodinu odpočinout a tvoříte figurky. K dotvarování můžete použít nůžky, nůž nebo třeba hřeben. Jako oči pak různé koření. Figurky vyskládejte na plech, nechte ještě minimálně hodinu schnout (klidně i několik hodin) a poté potřete rozkvedlaným vajíčkem. Pečte zvolna, aby pečivo nepopraskalo.

Velikonoční kuřátka – zvládne každý

  • balíček dětských piškotů
  • čokoládovou polevu
  • kandované ovoce (nebo želé bonbony) na ozdobení
  • na náplň
  • 2 lžíce másla
  • 3 lžíce moučkového cukru
  • citronovou šťávu

Změklé máslo utřeme s cukrem do pěny a po troškách přikapáváme citronovou šťávu. Krémem slepujeme vždy dva piškoty. Varianta: Hotová kuřátka máčíme v polevě, do které vtiskneme červený hřebínek a žlutý zobáček. Ty předtím vyřízneme z kandovaného ovoce. Oči naznačíme bílou polevou, cukrovými korálky apod. Čokoládovou polevou označíme oči, z kandovaného ovoce vykrojíme zobáček a hřebínek a přiložíme ke slepeným piškotům. Hotová tělíčka kuřátek klademe na další piškot potřený krémem. Pro jistotu můžeme ještě kuřátko ke spodnímu piškotu připevnit párátkem.

https://cz.pinterest.com/pin/AnE5doc16qjXHuhCLT0CU36iGI7EFlVse0P442rvpPegj1SzKVaJSlYebaz8G0cgfw/

Hod boží velikonoční

Hod boží velikonoční byl den, kdy se světily všechny pokrmy. Každá návštěva, která přišla, dostala kousek posvěceného jídla. Začínalo hodování.

Úkol: připravte si pomlázku a vejce na zítřejší koledu

Návod na jednoduchá a krásná vajíčka obarvená v cibulových slupkách:

https://prozeny.blesk.cz/barveni-vajec-cibuli

Pondělí velikonoční

Pondělí velikonoční je dnem pomlázky. Chlapci chodí na koledu s pomlázkou spletenou z vrbových proutků a ozdobenou mašlemi, vyplácejí děvčata, aby byla zdravá a přejí zdraví všem v domě. Jinde jsou dívky polévány studenou vodou, někde i voňavkou. Koledníci dostávají malovaná vejce. Dětem se dávají nejčastěji sladkosti a drobné mince.

Úkol: koleda! Vymrskejte koho můžete!!!

Zahrajte si hru: „Hledání vajíček“

Hledání velikonočních vajíček je nejrozšířenější velikonoční hra. Existuje mnoho variant, jak tuto hru hrát. Jen s malou počáteční přípravou lze hru různě obměnit: Místo pouhého hledání vajec, hledá každý hráč pouze vejce konkrétní barvy, přičemž je nutno předem zajistit, aby od každé barvy byl stejný počet vajec. Tento způsob hry jí dělá zábavnější a zároveň se může každý hráč ujistit, kolik vajec vám ještě zbývá najít. Tímto způsobem proti sobě mohou hrát i týmy-jeden tým hledá pouze červené a druhý tým pouze žluté sladkosti (nebo vejce). Je také možné každému dítěti dát seznam toho, co má nalézt – například: určitý počet vajec konkrétní barvy, jednoho čokoládového zajíce, čokoládové kuře, květinu, čokoládového beránka, atd. Samozřejmostí je, že všechny tyto věci musí být předem ukryty.

Pak už si jen hrajte a koukněte třeba na pohádku „Jak šlo vejce na vandr“

http://www.pohadkar.cz/video/bubaci-a-hastrmani-jak-slo-vejce-na-vandr/

Pozorujeme život

Jakmile se trochu oteplí, vylétnou včely, mouchy, motýli a brouci. Vybavte děti kyblíkem a lupou a vypravte se s nimi za brouky. Pokročilejším sběračům můžeme v hračkářství zakoupit speciální průhlednou krabičku na hmyz, která je opatřena víčkem s lupou a dýchacími otvory. Broučkům můžeme přidat do jejich přechodného domečku stébla trávy, klacíky nebo drobečky a pozorovat, jak si s nimi poradí. Nakonec jim dáme opět svobodu a vypustíme je do přírody.

K jaru neodmyslitelně patří ptáci, kteří po zimě začnou zpívat. Vypravte se na vycházku s dalekohledem pozorovat ptáky.

Další nápady

Každé dítě si venku rádo sbírá „poklady“, které strká sobě i mámě do kapes a odnáší je domů.  Zajímavý klacík, kus kůry, šnečí ulita, polštářek mechu, ptačí pírko nebo mramorovaný kamínek – to všechno jsou pro děti prazvláštní klenoty a předměty malého bádání, které nelze jen tak odhodit. Zkusme na ně s dětmi vyrobit „speciální“ pomalovanou krabici, která může mít své pevné místo třeba na chodbě nebo v předsíni. Děti se tak mohou ke svým objevům vracet a stále znovu je zkoumat. K tomuto účelu můžeme dětem opatřit lupu.

Dokresli:

http://www.napadyproanicku.cz/pracovni-listy-a-sablony/pracovni-listy/578-jarni-dokreslovani-vajicka

http://www.napadyproanicku.cz/pracovni-listy-a-sablony/pracovni-listy/578-jarni-dokreslovani-vajicka

Aktivita na doma:

S těmito hrubými motorickými smyslovými hrami se budou bavit všechny děti. Popadněte svitek malířské pásky, těžký míč nebo předmět, který chcete tlačit, a některá plastová vejce. Přesuňte nábytek stranou, pokud můžete vytvořit velký prostor nebo jen vytvořit jednu čáru! Zkuste chůzi obyčejnou, po špičkách, po patách, přeskakujte všemi možnými směrem, koulejte předměty, skládejte stavebnice…

Vytvořte tolik řádků, kolik vám váš prostor dovoluje použít pro každý z nich různé úhly!

ZÁVOD SBÍREJTE VELIKONOČNÍ VAJÍČKA A POTÉ JE VLOŽTE ZPĚT!

PS: Kreslete všichni nejrůznější obrázky, udělají nám radost a až vše bude tak, jak má být, uspořádáme z nich výstavu.

Přejeme vám všem krásné Velikonoce!