KUŘÁTKA

III.

Zatímco nechodíme do školky, venku začalo opravdové jaro. Kdybychom chodili do Madolinky, tak by nás tam čekala spousta práce – kreslení, malování, lepení, prohlíželi bychom si jarní obrázky, zpívali jarní písničky, naučili se spoustu nových her a tanečků. A tak vám alespoň takhle poradíme, co všechno můžete doma s rodiči dělat…Pošlete nám na facebook fota vašich výrobků, videa s písničkami nebo říkankami… Budeme se na ně těšit!

A teď jedna jarní říkanka s pohybem:

Vyšlo slunce, zasvítilo, (chůze)
na nebi se otočilo, (ruce v bok, otáčená)
každá kytka maličká, (podřepy)
radost má ze sluníčka, (ruce v bok, otáčení)
Ke slunci se naklání, (úklony stranou)
Listy z hlíny vyhání. (ruce do vzpažení)

Zvědavá louka

Zeptala se louka trávy,
kdo jí nosí čerstvé zprávy.
Tráva řekla: „Vítr, paní,
šeptá mi je při foukání…“

Povídejte si s dětmi:

Jak se dají sdělovat zprávy?
Co dělá vítr? Jakým hlasem fičí?
Které rostlinky najdeme na louce?
Z čeho se vijí věnce?

Vijte, vijte věnce, (Chodíme v kruhu)
dělejte pletence,
však je dosti kvítí, (Zastavíme a sedneme si)
až se louka svítí, (Začneme motat ručkama, jako bychom pletli věnce)
však je dosti lupení,
až se louka zelení! (Vstaneme a zatočíme se)

Zkuste si uplést věneček z pampelišek, listy můžete přidat do salát
Zkuste si, jak chutná sedmikráska, nasypte si jich hrst do vany při koupání.

Kytičky na vodě

Předkreslete dětem kytičky, děti si kytičky vybarví, pomozte jim je vystřihnout a složte okvětní lístky do středu květiny. Nyní budete potřebovat nějaký větší tác s vodou. Květinu položíte na hladinu a ta se začne sama rozvíjet.

https://cz.pinterest.com/pin/253890497719519149/

Povídejte si…

Příroda se pomalu probouzí a rozkvétá a den se prodlužuje. Ovzduší se začíná pomalu oteplovat a kromě sluníčka na obloze můžou přijít také mraky, které přináší déšť nebo i jarní bouřky. V prvních jarních dnech nás brzy ráno začínají probouzet jarní ptáci…Všimněte si, jak ze svých úkrytů vylézá hmyz – mravenci, broučci, včeličky.

Kniha: https://www.alza.cz/media/vcely-d5244623.htm?kampan=adwme_eo-a-knihy_pla_all_eo-a-knihy-css_knihy_c__FKP227143_9062872&gclid=Cj0KCQjwm9D0BRCMARIsAIfvfIZGWTec7-PmFB9FY2kYusCBAMm1otCUuXs1OGONqPwLtOAn1c2ujxQaAiAsEALw_wcB

Povídání pro děti o včeličkách

Všechny včeličky, které létají kolem nás, se jednoho dne vracejí domů ze svých toulek. Bydlí ve včelích úlech, které připomínají velká království. V každém takovém království vládne hodná a moudrá královna, která je ze všech včeliček největší. Každá královna se o své včeličky pečlivě stará a včelky se zase starají o ni a poslouchají ji. Všechny včeličky jsou velmi pracovité, protože v úlu je pořád mnoho práce, ale vždycky si pomáhají navzájem a jsou na sebe moc hodné. Každá včelka však má jinou práci, podle toho, co jí nejlépe jde a co nejlépe umí. Malé včelky mají třeba za úkol krmit včelí miminka, která se vylíhnou z vajíček, a starat se o ně. Když malé včeličky trochu povyrostou, mají větší sílu a mohou už pomáhat při stavění včelích pláství z vosku.

Plástve slouží v úlu k tomu, aby do nich královna mohla naklást vajíčka, ze kterých se potom vyklubou maličká včelí miminka. Když včelky vyrostou ještě o trochu více, naučí se všechny brzy létat a říkáme jim létavky. Včelky potom hodně pracují. Každý den vylétávají z úlu a na kvítcích sbírají pyl a nosí jej na další kvítky. Díky tomu můžeme v létě sbírat ze stromů ovoce, které nám tolik chutná. Za odměnu si včelky z květů vysají trošičku sladkého nektaru, který si potom nosí zase zpátky do včelího úlu. Spolu s ostatními včeličkami pak z nektaru vyrábějí sladký med, který máme všichni tolik rádi.

Med si včelky schovávají do malých komůrek, kterým se říká buňky plástve. Tam jim zásoby medu vydrží tak dlouho, dokud jej nepotřebují. Přijde jim vhod hlavně v zimě, kdy mohou mít včeličky hlad, protože venku nerostou žádné kvítky a včelky tak nemohou sbírat nektar. V takovém případě se medem z buněk nakrmí. Ve včelím úlu ale nejsou jen včelí slečny, najdeme zde také včelí kluky, kterým říkáme trubci. Trubce včely krmí medem, aby měli sílu na práci. Včelí království však také potřebuje včeličky, které budou chránit ostatní včely a bránit úl před nepřáteli. Co kdyby úl napadly zlé cizí včely, velké zlé sršně nebo třeba myši či ptáci? I na to však včeličky v úlu myslí. Zvolí si své statečné strážce, kteří ostatní včeličky vždy zachrání před nebezpečími, a kteří mají chránit úl před zlými tvory.

Takoví strážci jsou většinou nejstarší včeličky, protože jsou nejmoudřejší a nejzkušenější a nikdy nedovolí, aby někdo včeličkám v úlu ublížil. Ostatní včelky v úlu vědí, že se na své strážce mohou vždycky spolehnout, a proto se nikdy ve svém úlu nebojí. Navíc se o včeličky v úlu stará hodný pan včelař, který je ošetřuje, když jsou nemocné. Za to včeličky včelaře odmění sladkým a zdravým medem, který mu dají, a za který jim včelař hezky poděkuje. Když ale včeličku někdo nějak zlobí, mohla by ho maličko píchnout, protože má na zadečku malé žihadlo. To se ale nestává, protože všichni lidé vědí, že včeličky jsou hodní tvorové, kteří nám vyrábějí dobrý med, a že se jim nesmí ubližovat.

Neměli bychom ale nikdy včeličky strašit, abychom je nepolekali. Včeličky celé dny létají venku a sbírají nektar na výrobu medu, poznáme je již zdálky podle tichého bzučení. Po takových dlouhých výpravách jsou však včelky večer již často unavené a chce se jim jít spát. Než však před spaním zavřou očička, vyprávějí si, co krásného za celý den prožily, jak se měly a co viděly v přírodě zajímavého. Poté však už celé upovídané složí unavená křidélka a jdou na kutě, aby měly sílu na další den plný práce. Brzy ráno je probudí sluníčko, které jim tím poví, že je čas vstávat a začít nový den. Včeličky tedy okamžitě vyskočí ze svých postýlek a těší se na další krásný den, který jistě bude ještě hezčí, než ten předchozí.

Rozhovor s dětmi: Jakou vlastnost bychom mohli přiřadit včeličce? Pracovitost. Říká se totiž: „Jsi pilná jako včela.“ Proč se říká o včeličce, že je pracovitá? Protože sbírá celý den med.

Co víš o včele? Jak vypadá? Čím se živí? Kde je můžeme vidět? Co je to nektar, pyl, opylování, rojení? Kde bydlí včela? Co tvoří včeličky ve svém úlu? Kdo je kamarád/příbuzný/nepřítel včeliček?

Co tvoří včelky ve svém úlu? MED. Kdo má rád med? Ochutnejte med…

http://www.trnka.xf.cz/hrave_o_vcelach_pavelcikova/o_vcelach_v_materskych_slkolach_pavelcikova.pdf

LETÍ, LETÍ VČELKA, ASI TAKHLE VELKÁ.
ZDRAVÍ KAŽDOU KVĚTINKU,
NAČECHRÁ JÍ SUKÝNKU.
LETÍ, LETÍ VČELKA MALÁ,
SEDÁ Z KVĚTU NA KVĚT,
STEJNĚ JAKO LONI ZJARA, USMÍVÁ SE NA SVĚT!

Příběh o včelách

Za devatero horami a devatero řekami na rozkvetlé louce plné voňavých květin stál krásný dřevěný úl. Bydlela v něm velká včelí rodina. Byla zde královna, která se starala o narození nových včeliček, o to, aby se v úlu měli všichni rádi a aby každý řádně dělal svoji práci. Tato královna měla v úlu mnoho nápadníků, kterým se říkalo trubci. Ti nepracovali, dokonce se nechávali od ostatních včeliček i krmit. Prostě nedělali nic jiného, než se celý den parádili, aby se královně líbili.

V tomto úlu bydlely samé pilné včeličky. Mladé včelky, zvané mladušky, zůstávaly v úlu a celý den se staraly o včelí miminka, královnu a trubce. Také vyráběly z přineseného nektaru med, který dále chránily proti nepřátelům, jakými jsou vosy a sršni, neboť ti tento med neumějí vyrobit, a proto jim ho chtějí vzít.

Starší včely, kterým se říkalo dělnice, létaly po louce z květiny na květinu a sály z květů sladkou šťávu zvanou nektar. Tu pak přinášely do úlů, kde z ní mladušky vyráběly med. A jak tyto včely dělnice létaly z květiny na květinu, měly nožičky samý pyl. To je takový žlutý prášek z květů. Neustálým přelétáváním z květiny na květinu tento pyl smíchaly a všechny květy tak opylovaly. A z opylovaných květů vyrostla semínka, která vítr i ptáčci roznesli po louce. Semínka zapadla do hlíny a vyrostly z nich nové krásné květiny. A tak to šlo stále dokola.

Až jednoho dne se v úlu narodila nová královna. Byla velice pyšná a hned chtěla v úlu kralovat sama a naléhala na starou královnu, aby odešla. Stará královna již byla rozumná, a tak spolu s několika věrnými včelami odletěla na jeden strom v sadu, kde bydlel moc hodný včelař, který se zrovna díval z okna. Hned věděl, co se stalo. Řekl si, letí sem královna se včelím rojem, to znamená, že nastalo včelí rojení a tak šel ven a…

… A nyní mají děti za úkol dopovědět konec příběhu.
Nechte děti fantazírovat.

Potom si můžete vyrobit svou kamarádku včelku pomocí roličky z toaletního papíru, kterou oblepí žlutým papírem a na něj dále nalepí proužky černého papíru. Na horní část tělíčka nalepí hlavu, které nakreslí obličej, a na zadní část přilepí včeličce křídla.

https://www.pinterest.com.au/pin/538109855475217420/

Pusťte si pohádku O včelce Máje…

nebo Včelí medvídky:

Tenhle pracovní list je k tématu hmyzu jako stvořený. Můžete si ho s dětmi nejprve prohlédnout a pojmenovat všechen hmyz, který na obrázku najdou. Pak už je řada na dětech. Musí spočítat jednotlivé druhy hmyzu a pokud zvládnou, zapsat i počet do rámečku. Mladší děti si mohou každý rámeček vybarvit jinou barvou a tou pak kroužkovat vybraný druh hmyzu.

https://www.dropbox.com/s/qmiejdrer8i5w6u/Schrijfpatroon%20bijen%20,%20kleuteridee.nl%20,%20thema%20bijen%20voor%20kleuters,%20bees%20writing%20pattern%20,%20bees%20theme%20for%20preschool%20,%20free%20printable.pdf?dl=0

Různé:

Hra s legem trochu jinak:

Máš doma duplo nebo lego? ???? Pokud ano????, tak vezmi kostku a panáčky a můžete začít hrát ???? Je to snadné. Každý má svou barvu kostek a panáčka. Můžete si dát limit třeba věž z 15 kostek. A házíte. Kolik padne na kostce, tolik kostek dupla na sebe postavíte. Vyhrává ten, kdo jako první postaví věž z 15kostek????

Káča z volného CD:

Jistě máte doma staré a nefunkční CD. S minimem pomůcek si z něj během chvilky vytvoříte káču???????? Směle do toho a pochlubte se výsledkem ????https://www.konvalinova.com/2020/03/27/recy-kaca/

Zveřejnil(a) Konvalinova.com dne Pátek 27. března 2020

Cvičení na doma:

Přejeme vám hlavně ZDRAVÍ a spoustu elánu do dalších jarních dní…a těšíme se na vás!

Lucka + Zuzka + Hanka + Marcel